Voor de jaarlijks zomeravondlezing van De Historische Kring Het Land van Herle op 12 juni j.l. stond een boeiende lezing op het programma. Lodewijk Ivo Crijns vertelde over het leven en de verzetsactiviteiten van de Heerlense politie-inspecteur, later brandweercommandant, Charles Bongaerts. Hij deed dit naar aanleiding van de biografie over deze verzetsheld die hij schreef en die recentelijk verscheen. Lodewijk Ivo Crijns (Heerlen 1954) is arts-sociaal geriater. Hij publiceerde eerder in 2015 een biografie over de Heerlense chirurg en verzetsman dr. Karel van Berckel, die aan het eind van de oorlog het leven van vader Theo Crijns redde.
Een leven van moed en opoffering
In het eerste nummer van MijnStreek van dit jaar werd de komst van het boek al aangekondigd. Lodewijk Crijns vertelde aan de hand van een powerpointpresentatie over hoe Charles die, ondanks dat hij weet dat hij verraden is en geschaduwd wordt, vanwege zijn plichtsbesef niet tijdig onderduikt. Dat wordt hem noodlottig. Op zaterdagavond 6 november 1943 wordt hij, net nadat hij zijn zoon naar bed heeft gebracht, door de SS en Sipo opgepakt. Hij sterft uiteindelijk in 1944 in het concentratiekamp in Ladelund. Hij stond aan het hoofd van een verzetsgroep die vanuit Heerlen opereerde, de Groep Bongaerts.
In de lezing kwam onder meer naar voren hoe Bongaerts rugdekking kreeg van burgemeester Van Grunsven en gemeentesecretaris Quint en hoe de groep Bongaerts opereerde. Daarnaast wordt ingegaan op een stukje familiegeschiedenis van deze verzetsheld.

Lodewijk Ivo Crijns ‘Een leven van moed en opoffering, Charles Bongaerts, verzetsman en politie-inspecteur
Het boek
Het boek van Lodewijk Crijns over Bongaerts verscheen bij Walburg Pers en is daar ook te koop. Ook is het boek te bestellen bij via andere kanalen zoals Bruna, Bol.com. en De Slegte.
Uitgelichte afbeelding: Charles Bongaerts, verzetsman, politie-inspecteur en brandweercommandant (Bron: Wikipedia)