Op dinsdag 24 maart 2026 organiseert de Kring Valkenburg & Heuvelland van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, in samenwerking met Heemkundevereniging Galopia, een lezing door dr. Wim Dijkman over Sint-Hubertus en het hert.
De heilige Hubertus
De lezing gaat over de betekenis van het crucifix in het hertengewei dat geassocieerd wordt met bisschop Hubertus. Aan de hand van archeologisch onderzoek in Maastricht waarbij diverse resten van hertshoornbewerking zijn opgegraven die stammen uit de 5de tot de 7de eeuw, kunnen we verklaren wat die associatie indertijd betekend heeft. Het symboliseerde de overwinning van het christendom over het heidendom.
De heilige Hubertus van Luik (655-727), was volgens de traditie de laatste bisschop van Maastricht en de eerste van Luik. Het schilderij door Lambert Mathieu in de basiliek te Saint-Hubert stelt de bekering van Sint Hubertus voor.

De bekering van St. Hubertus door Lambert Mathieu
Wim Dijkman
Wim Dijkman studeerde oudheidkunde en kunstgeschiedenis in Leuven. Daarna keerde hij terug naar Maastricht om als archeoloog diverse archeologische opgravingen in Amby, Borgharen, Randwyck, het Stokstraatkwartier, het Jekerkwartier en Wyck uit te voeren. Hij specialiseerde zich in de studie van de archeologische vondsten van de prehistorie tot en met de 19de eeuw. Daarnaast maakte hij als archeologisch conservator presentaties in het AZM, in museumkelder Derlon, in de Sint Servaaskerk, in de Helpoort, in het Bonnefantenmuseum, in het Natuurhistorisch Museum , in het Provinciehuis en in Centre Ceramique.
Tot aan zijn pensioen in 2022 kreeg ook de Maastrichtse aardewerkproductie van de Sphinx en SociƩtƩ CƩramique Dijkmans volle aandacht. Zo realiseerde hij in Nagasaki een permanente expositie van Maastrichts aardewerk uit de 19de eeuw. In 2026 gaat hij bij Bureau Europa een tentoonstelling en film presenteren over de scheepsramp van de W.A. Scholten, die in 1887 bij Dover is gezonken met een lading Maastrichts aardewerk bestemd voor Amerika.
Praktische informatie
De LGOG-lezing ‘Sint-Hubertus en het hert’ door Wim Dijkman vind plaats op dinsdag 24 maart 2026 en begint om 20 uur in het Parochiehuis Gulpen, Kapelaan Pendersplein 10 in Gulpen.
De lezing is ook toegankelijk voor niet leden. Entree: vrije gave.


